Inteligentny-Projekt.pl

Biznes i Budownictwo

karnisze rozporowe
Dom i ogród

Czym są karnisze rozporowe?

Jednym z typów karniszy, który coraz częściej można zobaczyć w domach i mieszkaniach, jest karnisz rozporowy. Wyróżnia się nowoczesnym wyglądem i funkcjonalnością. Mocowanie go jest szybkie i łatwe, a ponadto nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. To znakomity wybór dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą używać wiertarki do montażu karnisza. Nie trzeba wiercić otworów ani wykonywać żadnych innych prac we wnęce okiennej czy w ramie okna. Taki karnisz rozporowy to również praktyczny wybór, zwłaszcza do małych mieszkań, w których trzeba liczyć się z każdym centymetrem. Dlatego że karnisz rozporowy ma wiele zalet, warto przyjrzeć się mu nieco bliżej. Zapraszamy!

Karnisz rozporowy

Karnisz rozporowy umożliwia bezinwazyjny montaż drążka w dowolnie wybranej wnęce okiennej lub w innym konkretnym miejscu. Tego typu karnisz bezkolizyjny z tzw. systemem rozporowym jest stosowany głównie w kuchniach do zawieszania zazdrostek lub w łazienkach do zasłonki prysznicowej. Można go również z powodzeniem wykorzystać jako ciekawą alternatywę dla standardowych drążków do firanek i zasłon w innych pomieszczeniach. Przed zakupem karnisza rozporowego należy sprawdzić jego wymiary i wytrzymałość. To ważne, ponieważ zależnie od udźwigu konkretnego modelu będzie można umieścić na nim lżejsze lub cięższe zasłony czy firany. Zastosowanie mechanizmów sprężynowych powoduje, że karnisz teleskopowy można skrócić lub wydłużyć zależnie od naszych potrzeb – odpowiednio do szerokości wnęki czy ramy okiennej. Sprężyna, która znajduje się we wnętrzu, poddawana naciskowi, pozwala na zablokowanie karnisza w wyznaczonym miejscu montażu. Drążek teleskopowy można zamocować zarówno w połowie wysokości okna (np. w kuchni jako karnisz na zazdrostki) albo w jego górnej części.

Karnisz rozporowy – jak zamontować?

Karnisz rozporowy mocuje się na dwóch przeciwległych ściankach wnęki okiennej lub między ściankami prysznica. Dzięki systemowi rozporowemu drążek będzie dobrze przylegać do wybranej powierzchni. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że karnisz rozporowy jest solidnie zamontowany, możesz go dodatkowo przykleić klejem montażowym. Najlepiej będzie, jeśli kupisz go w zestawie z praktycznym aplikatorem. Wybór miejsca montażu jest bardzo ważny, ponieważ zarówno obie ściany, jak i obie końcówki drążka, trzeba odpowiednio przygotować przed przystąpieniem do pracy. W przeciwnym razie nawet pomimo zastosowania dobrej jakości kleju drążek może się przesuwać, a później nawet odkleić. Karnisze rozporowe kupisz zwykle wraz z gotowym kompletem elementów potrzebnych do ich montażu, czyli wspornikami i końcówkami. W profesjonalnych sklepach znajdziesz elementy do karniszy rozporowych w dowolnych kolorach, np. w kolorze mosiądzu, bieli, czerni, srebra lub miedzi.

Karnisz rozporowy – montaż krok po kroku

Aby zamontować karnisz rozporowy, zacznij od usunięcia wszystkich zabrudzeń ze ściany oraz z jego metalowej powierzchni na obu końcach. W tym celu możesz wykorzystać ciepłą wodę i detergent, którymi nawilżysz szmatkę i oczyścisz cały karnisz rozporowy. Do wyczyszczenia miejsca we wnęce, gdzie ma zostać zamontowany możesz wykorzystać delikatną szmatkę lub wybrać w sklepie profesjonalne preparaty w sprayu. Specjalne preparaty odtłuszczające możesz także zastosować do powierzchni metalowej. Po takim przygotowaniu zaaplikuj klej na obie końcówki drążka i jedną z nich przyłóż do miejsca, w którym karnisz rozporowy ma zostać zamontowany. Dostosuj długość drążka w taki sposób, aby idealnie pasował do wnęki okiennej. Obie końcówki muszą być przyklejone we właściwych miejscach na przeciwległych ścianach. Gdy klej wyschnie, sprawdź, czy możesz swobodnie otworzyć okno. Jeśli okaże się, że to niemożliwe lub utrudnione, a klej nie zdążył jeszcze całkowicie wyschnąć, możesz spróbować zmienić ułożenie karnisza.

Artykuł sponsorowany