Inteligentny-Projekt.pl

Biznes i Budownictwo

Po co stosuje się fiiltry do oczyszczacza powietrza
Dom i ogród

Po co stosuje się filtry do oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacze powietrza stają się z dnia na dzień coraz to bardziej popularne na naszym rynku. Ludzie decyduję się na ich zakup z wielu powodów. Powietrze w miastach jest dość mocno zanieczyszczone i może szkodzić naszemu zdrowiu. Warto więc rozważyć opcję zakupu oczyszczacza do powietrza. Niezbędne będą tutaj filtry, które będą gromadzić zanieczyszczenia, jakie znajdują się w naszym otoczeniu. 

Dlaczego twój oczyszczacz szumi? 

Często podczas korzystania z oczyszczacza, możemy słyszeć nieprzyjemny szum. Prawdopodobnie jest to oznaka, że filtr się zapchał. Należy go wówczas jak najszybciej wymienić. Urządzenie nie tylko będzie nam przeszkadzać, ale również nie spełni swojej roli. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że filtry należy wymieniać. Powinniśmy o tym pamiętać w szczególności, gdy nasze otoczenie jest mocno zanieczyszczone. Wówczas może nam się wydawać, że oczyszczacz się zepsuł. Przed wizytą z reklamacją zalecamy najpierw upewnić się, że z twoim filtrem jest wszystko w porządku i nie jest zapchany.

Jak często wymieniać filtry do oczyszczacza powietrza?

Częstotliwość wymieniania filtrów do oczyszczacza powietrza to pojęcie bardzo względne. Nie da się określić dokładnie czasu, jak długo będzie nam służył filtr. Zależy to między innymi od warunków środowiska, jak wiele zanieczyszczeń znajduje się w otoczeniu. Jeżeli mamy zwierzęta czy też mieszkamy w zanieczyszczonym mieście, powinniśmy robić to zdecydowanie częściej. 

Równie istotny jest sam rodzaj filtra. Przykładowo filtr wstępny nie wymaga wymiany. Mimo to powinniśmy go regularnie czyścić. Z kolei filtry węglowe powinniśmy wymieniać średnio raz na 12 miesięcy. Czas ten może być oczywiście skrócony lub wydłużony. O wiele bardziej wydajne są filtry HEPA. W tym przypadku żywotność filtra wynosi aż dwa lata. Filtry do oczyszczacza powietrza powinny być odpowiednio dobrane do marki i modelu oczyszczacza, który posiadamy.

Jakie rodzaje filtrów znajdziemy w sklepach?

Jak wyżej wspomniano, w sklepach znajdziemy kilka rodzajów filtrów do oczyszczacza powietrza. Wyróżniamy między innymi:

  • filtr wstępny – jest to pierwsza część, do której wlatuje zanieczyszczone powietrze. Wyłapuje on największe zanieczyszczenia, które znajdą się w naszym otoczeniu,
  • filtr węglowy – jak nazwa wskazuje zbudowany jest on z granulek węgla aktywnego. Jego głównym zadaniem jest neutralizacja lotnych związków organicznych,
  • filtr HEPA – to jeden z najważniejszych filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza. Pochłania on drobne pyły zawieszone, roztocza kurzu czy też pyłki, bakterie i wirusy.

Warto postawić na sprawdzone źródła i sklepy. Zakup podrobionych produktów może nawet uszkodzić oczyszczacz lub po prostu nie spełniać swojego zadania. Warto odwiedzić sklep internetowy FilterBank i zapoznać się z jego ofertą dla posiadaczy oczyszczaczy powietrza, ale też nawilżaczy powietrza, odkurzaczy i innych urządzeń gospodarstwa domowego. W asortymencie znajdują się oryginalne filtry i zamienniki.