Inteligentny-Projekt.pl

Biznes i Budownictwo

stare mieszkanie
Dom i ogród

Jak odnowić stare mieszkanie i to niewielkim kosztem – wszystko co musisz wiedzieć na ten temat i przybliżony kosztorys

Nie każdego stać na zakup mieszkania od dewelopera, ale też nie każdy o takim mieszkaniu marzy. Niektórzy szukają miejsca z charakterem i wybierają np. stare kamienice czy stare mieszkania w bloku z wielkiej płyty. I choć rzeczywiście te mieszkania mają to coś, to jednak  bardzo często wymagają bardzo, ale to bardzo dużego remontu. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam jak to zrobić i to w miarę niewielkim kosztem. Oto nasze propozycje i wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat.

Praca kluczem do sukcesu

Cóż usługi remontowe są dosyć drogie, ale zawsze można zaoszczędzić i wykonać je samodzielnie. Oczywiście pod warunkiem, że macie chęci, ale też odrobinę wiedzy. Warto także poprosić przyjaciół czy rodzinę, która może pomóc. Być może macie wśród znajomych osobę, które zna się na takiej pracy i chętnie pomoże. W końcu Wy będziecie w razie konieczności także mogli pomóc jej choćby w innych pracach – taki barter. Ale możecie też oglądać filmiki na Youtube i co nieco się nauczyć. W końcu to nie fizyka kwantowa. Owszem jeżeli czekałaby Was budowa domu, to zadanie byłoby trudne, ale malowanie czy kładzenie płytek już takie nie jest. Wcześniej jednak pamiętajcie, aby przygotować wszystkie pomieszczenia do prac, czyli należy usunąć niepotrzebne rzeczy, ale i zerwać stare tapety oraz oszlifować ściany, by usunąć starą farbę.

Uszczelnianie ma znaczenie, czyli by koszty ogrzewania nie były nader wysokie

Kupując mieszkanie do remontu trzeba liczyć się z tym, że i stolarka okienna nie będzie w dobrym stanie. Ale jednak trzeba też powiedzieć, że stare okna czy drzwi mają swój charakter. Problem jest jednak taki, iż przez nie ucieka sporo ciepła, a to wiąże się z wysokimi rachunkami – a tego przecież chcemy uniknąć. Dlatego też zamiast kupować nowe okna i drzwi można po prostu je uszczelnić. Ba! Z taką pracą poradzicie sobie samodzielnie. Do tego celu możecie użyć zarówno silikonu, jak i pianki poliuretanowej. Nie zapomnijcie jednak wcześniej usunąć stary uszczelniacz, następnie odtłuścić nawierzchnie i dopiero wtedy nałożyć np. silikon. Podobnie rzecz wygląda w przypadku drzwi. Jednak trzeba także pomyśleć o uszczelnieniu rur z centralnego ogrzewania. Do tego celu warto zastosować klej anaerobowy.

Dobry materiał się liczy

Aby zaoszczędzić trzeba też sporo zainwestować. Oczywiście koszt np. klejów anaerobowych jest nieduży. Natomiast droższe są materiały wykończeniowe. W tym przypadku lepiej kupić droższe niż potem żałować. Zamiast kupować tanie panele o niskiej ścieralności lepiej zainwestować w panele winylowe, które są zdecydowanie trwalsze, ale też mogą imitować różne materiały, nawet drewno. Podobnie rzecz wygląda z farbą. W tym przypadku najlepiej kupić tę plamoodporną, niż potem denerwować się każdą plamą. Warto też wiedzieć, że tanie farby gorzej kryją, stąd wtedy konieczne jest nie jednokrotne malowanie powierzchni, lecz kilkakrotne, a i tak efekt delikatnie mówiącć wcale nie jest dobry.

Gdzie kupić meble?

Jeżeli lubicie mieszkania z charterem, to zapewne lubicie też meble z charakterem. Wbrew pozorom wcale nie jest trudno je zakupić. Wystarczy tylko wybrać się na pchli targ, gdzie rzeczywiście możecie zakupić ciekawe pod kątem estetyki modele, choćby szafki, półki czy witryny. Możecie też przejrzeć ogłoszenia. Wiele osób sprzedaje stare meble za grosze, które wystarczy potem odnowić, choćby przyklejając na nie okleinę meblową czy wymieniając uchwyty.  Nie można także zapominać o dekoracjach, wszak to one tworzą klimat, ale je także możecie zakupić na pchlim targu bądź też wykonać samodzielnie. Przyda się fajny pomysł, dobry life hack oraz nieco kreatywności. A skoro o kreatywności mowa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby także wykonać meble. Do tego celu możecie użyć starych palet i wykonać z nich fotele czy łóżko, natomiast z plastikowych butelek pufy czy stolik.

Zapewne interesuje Was jeszcze koszt remontu. Rozmawiając ze specjalistami dowiedzieliśmy się, że jeżeli większość prac wykonacie samodzielnie i czeka Was tylko zakup materiałów czy też zakupicie używane, tanie meble, to remont plus zakupy w przypadku  mieszkania o powierzchni 60 m2 nie wyniesie Was więcej niż 20 tysięcy złotych.