Inteligentny-Projekt.pl

Biznes i Budownictwo

Budownictwo Dom i ogród

Inteligentne sterowanie domowym ogrzewaniem

Ogrzewanie domu to bardzo rozległy temat. Mamy mnóstwo najróżniejszych instalacji, materiałów i sposobów, które sprawdzają się w odrębnych sytuacjach. Jednak często napotykamy problem z naszym ogrzewaniem. Za ciepło, za zimno, za duże rachunki, awarie… Jak temu zaradzić? Najlepszym wyjściem z sytuacji jest „sterowanie” ogrzewaniem, ale w inteligentny sposób. Nie chodzi tu o samodzielne ustawianie pieca i kaloryferów, ale o zainstalowanie specjalnego systemu. Jak to działa i o co w tym wszystkim chodzi?

Netatmo – inteligentne sterowanie ogrzewaniem w Twoim domu

Dwa małe urządzenia, które zapewnią nie tylko idealną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach w całym domu, ale także zajmą się obniżeniem rachunków za ogrzewanie! Obsługa urządzenia i jego zainstalowanie jest banalnie proste, a wszystko zostało dokładnie opisane na stronie produktu.

Zaczynamy od głównego punktu całej instalacji grzewczej, czyli od pieca. Tutaj musimy zainstalować bramkę. Należy podłączyć ją do prądu oraz do samego pieca. Łączymy ze sobą odpowiednie styki i kable. Następnie bramka łączy się z naszym telefonem, aby skonfigurować połączenie internetowe. Teraz do akcji wchodzi drugi element zestawu – czujnik. Bramka za pomocą wcześniej skonfigurowanego połączenia łączy się z tym urządzeniem. To właśnie czujnik wysyła informację o tym, czy piec włączyć czy wyłączyć. Bramka wykonuje jego polecenie. Na czujniku widzimy także obecną temperaturę w pomieszczeniu, a także sami możemy ją ustalić.

Za pomocą internetowego łącza urządzenie sprawdza prognozowaną pogodę i ustala optymalne temperatury w domu. Co więcej, z poziomu naszego telefonu sami możemy tworzyć plan ogrzewania dostosowany do naszych potrzeb. 

A co z kaloryferami?

Kolejny element Netatmo, oprócz urządzanie Thermostat składającego się z bramki i czujnika, to Valve. Jest to inteligentna głowica termostatyczna, która odpowiada za poszczególne kaloryfery w różnych pomieszczeniach. To urządzenie będzie ustalać, które grzejniki powinny działać, a których ogrzewanie jest zbędne. Głowica Valve ma różne przejściówki, dzięki czemu możemy ją zainstalować na każdym możliwym kaloryferze. Ten element Netatmo również możemy obsługiwać za pomocą aplikacji w naszym telefonie. Każdą głowicę z osobno należy przypisać do odpowiedniego pokoju (strefy) i zaplanować, jak mają ogrzewać dane miejsce. W końcu niektóre pomieszczenia nie są przez nas tak często odwiedzane lub nie potrzebujemy tam zbyt wysokiej temperatury. 

Oczywiście każdy element Netatmo jest w pełni kompatybilny ze sobą nawzajem. Dlatego Thermostat sam może ustalić optymalne grzanie każdej z głowic Valve. Co więcej, do rodziny Netatmo należy także stacja pogodowa, która możemy być wykorzystywana przez bramkę. Zamiast korzystać z internetowej pogody, będzie ona pobierała dane właśnie w tego urządzenia. Da nam to wtedy w pełni współpracujący, energooszczędny i inteligentny system, który zdziała prawdziwe cuda! Idealne ogrzewanie i przystępne rachunki? To możliwe! Wystarczy tylko przetestować Netatmo i przekonać się na własnej skórze.