Inteligentny-Projekt.pl

Biznes i Budownictwo

Oświetlenie do pokoju nastolatki
Dom i ogród

Oświetlenie do pokoju nastolatki – jakie wybrać?

Chyba każdy rodzic wie, jak ciężko spełnić wszelkie oczekiwania swoich dorastających pociech. Nastolatkowie mają bowiem często dość duże wymagania. Wszelkiego rodzaju problemy mogą pojawić się nawet podczas planowania wystroju pokoju młodzieżowego. Dziś skupimy się na tym, jakie lampy loftowe, klasyczne czy skandynawskie powinny przypaść do gustu nastolatce oraz podpowiemy, na jakie oświetlenie warto się zdecydować. Sprawdź, jeśli w najbliższym czasie planujesz remont takiego wnętrza!

Oświetlenie do pokoju nastolatki – najważniejsze cechy

Oświetlenie, które wybierzemy do pokoju nastolatki, musi być przede wszystkim nowoczesne, stylowe oraz modne. W takim wnętrzu nie ma bowiem miejsca na duże żyrandole czy mało atrakcyjne klosze. O wiele lepiej sprawdzą się lampy kule utrzymane w duchu minimalistycznym czy plecione z rattanu abażury utrzymane w stylu boho. Dodają one bowiem niebywałego charakteru oraz sprawiają, że cała aranżacja nabiera wyjątkowego wydźwięku. Pamiętajmy także, że lampy umieszczone w pokoju nastolatki powinny dawać bardzo dużą ilość światła. Odkryte klosze czy wręcz same żarówki obudowane tylko geometryczną konstrukcją, mogą okazać się zatem strzałem w dziesiątkę. Zaletą może być także regulowany przewód elektryczny. Dzięki niemu będzie można w każdej chwili zmienić wysokość, na jakiej ma znajdować się lampa naszej dorastającej pociechy. 

Oświetlenie młodzieżowe – jakie lampy wybrać?

Planując oświetlenie w pokoju dla nastolatki, warto przede wszystkim skupić się na głównej lampie sufitowej. To właśnie ona musi stać się bazą całej instalacji. Warto zatem szukać rozwiązania dającego bardzo dużą ilość światła. Świetnie sprawdzi się więc lampa kula z oferty https://www.ekconcept.pl/lampa-wiszaca-szklana-kula-milla-zielona-20cm-id-1046 czy taka, której abażur przypomina kapelusz. Do tego pamiętajmy, że jest to dopiero początek naszych poszukiwań. Po zakupie oświetlenia należy bowiem wybrać jeszcze odpowiednią żarówkę. Jak wiadomo, młodzież zapewne dużo czasu poświęca na naukę. Do pracy przy komputerze czy czytania najlepiej wybrać światło zbliżone swoim odcieniem do naturalnego. Nie męczy bowiem ono wzroku i jest polecane do większości pomieszczeń znajdujących się w naszych mieszkaniach. 

Czy warto decydować się na dodatkowe źródła światła?

Czy w pokoju nastolatki warto umieścić jeszcze dodatkowe źródła światła w postaci chociażby kinkietów? Wszystko zależy tak naprawdę od specyfiki danego wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest małe, lampa główna sufitowa powinna wystarczyć. Gdy natomiast mamy do czynienia z nieco większym pokojem, dodatkowe kinkiety mogą okazać się niezastąpione. Te najlepiej umieścić w okolicy łóżka lub biurka, a także w miejscu, gdzie nasza nastolatka na co dzień się maluje. Ciekawym i niezwykle designerskim rozwiązaniem może natomiast okazać się także taśma LED zamontowana w okolicach sufitu. Aby natomiast zwiększyć funkcjonalność wnętrza, takie oświetlenie może znaleźć się także w… szafie. Wtedy znalezienie ulubionej garderoby stanie się o wiele łatwiejsze. 

A co z oświetleniem miejsca pracy?

Na koniec warto poruszyć jeszcze jedną kwestię – oświetlenie miejsca pracy. Nasza nastolatka z pewnością ma w pokoju biurko, przy którym się uczy czy realizuje swoje pasje. Wtedy najlepiej na blacie umieścić małą lampkę biurową. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście oświetlenie z możliwością regulacji jego natężenia oraz położenia. Za każdym razem będzie można bowiem dopasować je do indywidualnych preferencji czy potrzeb. Nauka stanie się tym samym jeszcze bardziej efektywna.