Inteligentny-Projekt.pl

Biznes i Budownictwo

przemysł
Biznes

Na co zwracać uwagę przy zakupie sprężarek powietrza?

Decydując się na zakup jakiegokolwiek urządzenia, trzeba ustalić przede wszystkim, jak ma być użytkowane. Pozwala to ustalić parametry użytkowe, które powinien mieć konkretny model. Źle wybrane sprężarki powietrza mogą nie zapewnić wydajnego działania. Do tego może być narażona znacznie bardziej na uszkodzenia mechaniczne czy zużywanie się poszczególnych elementów. Zatem zanim podejmie się decyzję o zakupie sprężarek powietrza, trzeba ustalić indywidualne potrzeby dotyczące sposobu ich użytkowania. Często pozwala to zdecydować się na nieco bardziej zaawansowane urządzenie, które może być z powodzeniem wykorzystane do bardziej wymagających zadań. Z drugiej strony przy używaniu sprężarek powietrza w garażu czy małych warsztatach, wystarczające może być zdecydowanie się na proste i małe urządzenia.

Jakie parametry sprężarek powietrza są kluczowe?

Gdy wybiera się sprężarki powietrza to wykorzystania w firmach, wówczas trzeba szczególną uwagę zwrócić na wydajność urządzeń. Im wyższa, tym prace będą mogły być wykonane znacznie szybciej. Najbardziej rozbudowane i zaawansowane urządzenia mogą mieć wydajność sięgającą nawet 1000 litrów na minutę. Taka sprężarka powietrza może sprawdzić się w największych zakładach przemysłowych. Jednak nawet w warsztatach warto brać pod uwagę wydajność urządzenia. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy praca nie będzie mogła być wykonana w wyznaczonym czasie. Kolejnym istotnym parametrem sprężarek powietrza jest pojemność kompresora. Gdy będzie zbyt mała, wówczas konieczne będzie nadmiernie częste napełnianie butli. Natomiast nadmiernie duża waga będzie wpływała na ciężar całego urządzenia. Do wykonania takich prac jak malowanie, trzeba brać pod uwagę kompresory o pojemności w okolicach 50 litrów.

Jaki typ sprężarki powietrza wybrać?

Sprężarki powietrza można podzielić między innymi z punktu widzenia zasilania. Wyróżnić można tłokowe i membranowe. Te pierwsze szybko się nagrzewają. Natomiast membranowe wersje pozwalają na dłuższą pracę bez przegrzewania się. Dodatkowo mają mniej elementów mechanicznych, co ogranicza ryzyko występowania uszkodzeń. Przy wybieraniu sprężarek powietrza, trzeba ustalić, który typ urządzenia będzie w stanie sprawdzić się podczas wykonywania konkretnych prac. Dopiero w następnej kolejności można skupić się na wybieraniu dopasowanego do potrzeb modelu. Wówczas będzie można wziąć pod uwagę między innymi poziom hałasu generowany przez sprężarkę powietrza. Zdecydować można się także na takie modele, które pozwalają na szybsze ładowanie butli.