Inteligentny-Projekt.pl

Biznes i Budownictwo

Nowoczesne oświetlenie
Dom i ogród

Nowoczesne oświetlenie do Twojego mieszkania – sprawdź na co zwracać uwagę

Przytulne mieszkanie to nie tylko kwestia mebli i dodatków, ale także oświetlenia. Powinno być dopasowane do wybranej strefy, w której przebywają domownicy, a także solidnie dostosowane pod względem technicznym. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając nowoczesne lampy do Twojego domu. 

Wielkość pomieszczenia a oświetlenie

Kluczową sprawą jest oczywiście rodzaj pomieszczenia, a także jego wielkość. W przestronnym pokoju żyrandol z jedną czy dwiema żarówkami raczej nie spełni swojej roli. Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powinno przypadać od 200 do 400 lumenów. Dzięki temu podczas wykonywania codziennych czynności, np. sprzątania, spotkań rodzinnych, będziesz odczuwać pełen komfort. Jeśli jednak zasiądziesz do stolika kawowego wieczorową porą i włączysz swój ulubiony film, powinieneś mieć do wyboru ciemniejsze i nastrojowe światło. Właśnie dlatego kluczowy jest wybór światła ogólnego oraz dodatkowego. Wspierające oświetlenie nowoczesne to np. kinkiety ledowe mocowane na ścianie tuż obok telewizora. 

Jako światło główne możesz wybrać plafony LED lub lampy wiszące. Powinny być na tyle jasne i rozproszone, aby docierały do każdego kąta pokoju. Uzupełnieniem tego rodzaju produktów mogą być nowoczesne sploty. Tuż przy fotelu możesz ustawić ponadczasową lampę stojącą, która pozwoli na komfortowe czytanie książki. Z kolei jeśli zdecydujesz się na eksponowanie obrazów, półek i roślin na ścianie, zdecyduj się na specjalne lampy LED, np. w formie długiej listwy lub modeli punktowych. Ustawisz je w taki sposób, aby podkreślały piękno dodatków. 

Nie zapominaj o potrzebach domowników

Każde pomieszczenie pełni swoją ważną funkcję, dlatego nowoczesne oświetlenie powinno odzwierciedlać potrzeby domowników. W sypialni przydadzą się zatem modele ścienne z przytłumionym światłem, które pozwala się wyciszyć i zrelaksować. W kuchni nie może zabraknąć lampy głównej z mocnymi żarówkami ułatwiającymi przygotowywanie potraw, a także uzupełniającego oświetlenia, które przyda się podczas wieczornego robienia herbaty. Może to być np. nowoczesna listwa pod szafą. Z kolei łazienka jest miejscem najbardziej wilgotnym w całym mieszkaniu, dlatego podczas wyboru odpowiednich produktów koniecznie sprawdź, czy materiały są odporne i zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wody. 

Jednym z częstych błędów podczas wyboru nowoczesnego oświetlenia jest nieodpowiednia barwa światła. Pamiętaj o tym, że zimna dodaje energii, działa pobudzająco i przy niej dobrze się pracuje. Z kolei ciepła ma funkcję odprężającą, tworzy też przytulną atmosferę we wnętrzu. Niektóre nowoczesne lampy mają możliwość regulacji, a nawet sterowania ich zdalnie pilotem czy smartfonem.

Dopasuj nowoczesne oświetlenie do stylu urządzania wnętrz

Wiesz już, na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając nowoczesne lampy do domu. Przejdźmy teraz do kluczowej kwestii dla oka, czyli aspekcie wizualnym. Dobrze dopasowane oświetlenie może z łatwością ukryć mankamenty architektoniczne. Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, możesz wykorzystać lampy w postaci prostej linii światła, wizualnie poszerzając przestrzeń.

W stylu minimalistycznym najlepiej postawić na oprawy wpuszczane, które dyskretnie wtapiają się w całą aranżację. O takim rozwiązaniu trzeba jednak pomyśleć przed remontem, aby dobrze zaprojektować przestrzeń. 

Lampy dopasuj do wybranego stylu urządzania wnętrz. Bambusowe klosze sprawdzą się w mieszkaniu stylizowanym na boho, z kolei połyskujące w aranżacjach glamour. Białe i srebrne oprawy są najbardziej popularne, tym samym bezpieczne pod względem urządzania wnętrza. Ostatnio w trendach utrzymuje się kolor złoty. Możesz go wprowadzić nie tylko w oświetleniu, ale także jako inne akcenty kolorystyczne, np. świeczniki. Czerń jest zarezerwowana dla stylu nowoczesnego, loftowego, a także jako przełamanie klasyki. Sklep z oświetleniem online może znacznie pomóc Ci w wyborze odpowiednich produktów. 

Jeśli chodzi o trendy to w ostatnich sezonach nowoczesne oświetlenie wnętrza oznacza opływowe kształty. Na rynku nie brakuje też nietypowych połączeń, np. bambusowych sznurów z metalowym wykończeniem. Pamiętaj o zachowaniu spójności w stylu urządzania danego pomieszczenia i wykorzystaniu tych samych akcentów kolorystycznych czy materiałów w lampach głównych i doświetlających.