Inteligentny-Projekt.pl

Biznes i Budownictwo

Nieruchomości

Wynajem czy kupno mieszkania?

Wiele młodych ludzi, w tym młodych małżeństw, zastanawia się nad swoim własnym kątem, chcąc się usamodzielnić poszukują mieszkania. Mieszkanie w mieście lub na jego obrzeżach może służyć na wiele lat, na stałe lub być przejściowym miejscem zamieszkania. Często jest tak, że młode małżeństwa najpierw wynajmują mieszkanie, a dopiero po kilku latach rozpoczynają budowę domu. Oczywiście, zamieszkiwanie w miejscu o mniejszym metrażu niż dwupiętrowy dom nie oznacza gorszych warunków, często wręcz przeciwnie. Wiele osób ceniących sobie jako stałe miejsce zamieszkania kamienice lub bloki, gdyż jest to łatwiejsza i bardziej ekonomiczna wersja. Decydując się na nowe miejsce do życia, którym ma być mieszkanie trzeba zastanowić się jak go pozyskać.

Wynajem czy kupno mieszkania?

Wynajem czy kupno mieszkaniaCo będzie więc lepsze, wynajem czy kupno mieszkania? Nie jest to łatwa decyzja. Każda z nich ma swoje plusy, wszystko zależy od preferencji. Posiadanie nieruchomości na własność zawsze niesie za sobą wiele korzyści. Jeżeli jesteśmy jej prawowitymi właścicielami, to możemy w przyszłości,po wyprowadzce, czerpać korzyści finansowe poprzez wynajem naszego mieszkania. Istotnie, skoro mieszkanie jest nasze, to mamy pełne prawo do swobodnego wykonania remontu, zmiany wystroju i aranżacji wnętrza. Korzyści z kupna mieszkania na tym się nie kończą. Plusem jest to, że możemy w każdej chwili wyprowadzić się w bardziej dogodne miejsce i spieniężyć nieruchomość. Sprzedaż mieszkania w obecnych czasach, na dogodnych warunkach jest łatwo, szczególnie w dużych miastach. Wiele młodych ludzi na starcie swojego życia szuka zadbanego lokum z dobrym dojazdem. Jeżeli dbamy o nasze między, to łatwiej będzie je potem wynająć lub sprzedać.

Zalety wynajmu

Wynajem mieszkania także ma swoje zalety. Wynajmując nie musimy martwić się o wiele spraw. Na przykład jeśli wyskoczy jakaś nieoczekiwana awaria, to zgłaszamy tą usterkę właścicielowi. To właściciel ma obowiązek naprawy, no chyba że to my, jako wynajmujący, coś zepsuliśmy specjalnie. Za wynajmem mieszkanie przemawia także możliwość wypowiedzenia umowy najmu, jednakże przed upływem terminu trzeba znaleźć kogoś na swoje miejsce. Wynajem nie wiąże nas na stałe z mieszkaniem i można zamieszkać nawet jeśli nie posiadamy dużej ilości pieniędzy. Miesięczny czynsz pozwala na rozłożenie wydatków oraz pozwala nie odczuwać tak bardzo wszystkich kosztów.

Na co się zdecydować?

Wynajem czy kupno mieszkania to nie łatwa decyzja. Trzeba zastanowić się, czy chcemy zostać na stałe w danym miejscu czy jest to rozwiązanie przejściowe. Planując powiększenie rodziny prędzej czy później będziemy chcieli mieć coś własnego. Chociażby z tego powodu, żeby przepisać później mieszkanie na swoje dzieci. Jest to możliwe tylko w wypadku kupna. Wynajem będzie dobry, kiedy nie jesteśmy pewni, czy dane miejsce jest dobre na całe życie. Można też oczywiście mieszkać na stałe w wynajętym mieszkaniu, np.: jeśli nie posiadamy środków na jego kupno.