Inteligentny-Projekt.pl

Biznes i Budownictwo

Praca

Praca w upale

Lato jest niewątpliwie najbardziej oczekiwaną porą roku. Staje się tak za sprawą sezonu urlopowego i wakacji wszystkich uczniów. Wysokie temperatury są wówczas pożądane przez wszystkich wypoczywających nad morzem czy jeziorem. Chłoną oni słońce, leżakując na plaży, opalając ciało czy zjadając zimne lody. Jednak nie dla wszystkich wysokie temperatury w lecie są korzystne. Ponieważ urlop trwa zaledwie kilka tygodni, po jego zakończeniu trzeba powrócić do pracy. Jak się wtedy zachować? Jak sobie pomóc, by praca w upale nie stała się tylko uciążliwym obowiązkiem?

Praca w upale

Praca w upaleW najgorszej sytuacji, w trakcie występowania wysokich temperatur powietrza są osoby pracujące na świeżym powietrzu, najczęściej podejmujące prace fizyczne. Osoby takie są bardziej podatne na odwodnienie organizmu, przegrzanie czy nawet wystąpienie udaru cieplnego. Dlatego tak ważnym jest pamiętanie o podstawowych czynnikach, które spowodują, że praca w upale będzie mniej uciążliwa. Pierwszym i najważniejszym elementem jest picie dużej ilości wody. Przebywając w wysokich temperaturach, szczególnie pracując fizycznie, należy zadbać o wypijanie co najmniej 3 litrów wody dziennie. Takie działanie pokryje zapotrzebowanie organizmu na wodę utraconą w procesie pocenia. Zapobiegnie tym samym ewentualnemu odwodnieniu i przegrzaniu organizmu, które może prowadzić nawet do śmierci. Taki sam skutek może nieść za sobą także zbyt długie przebywanie na słońcu. Dlatego też, warto pamiętać, by unikać przebywania na słońcu w godzinach południowych, gdy powietrze staje się duszne a organizm osłabiony.

Jak sobie poradzić w pracy podczas upałów?

Kolejnym, równie ważnym czynnikiem dbania o organizm w trakcie wysokich temperatur powietrza jest wyrównywanie temperatury ciała do temperatury otoczenia. Sposobem na przeprowadzenie takiego zabiegu jest picie ciepłych napojów: herbaty czy kompotu. Takie działanie, choć rzadko spotykane zapobiega powstaniu szoku termicznemu, jaki może powstać po wypiciu na dworze napoju z lodówki czy zamrażarki. Choć praca w upale może wzmagać apetyt, przy wysokich temperaturach powietrza dobrze jest zjadać lekkie posiłki w małych porcjach. Lepiej więc wybierać owoce i warzywa zamiast tłustych i ciężkostrawnych dań obiadowych. Warto unikać ostrych przypraw i dodatków, które rozgrzewają organizm, zwiększając poczucie przegrzania. Ziołami, które można zastosować ze względu na ich właściwości wychładzające są kolendra i mięta. Dodane do wody czy kompotu z pewnością pomogą przetrwać upalny dzień.
Podsumowując, praca w upale jest niezwykle męczącym doświadczeniem. Jeżeli jednak nie mamy możliwości zaprzestania jej przynajmniej na kilka godzin, w trakcie których promienie słoneczne są najbardziej uciążliwe, weźmy do serca powyższe rady, a nasz organizm będzie w stanie normalnie funkcjonować.